czwartek, 26 stycznia 2017

Margo - Tarryn Fisher

Znalezione obrazy dla zapytania margo tarryn fisherTytuł: Margo
Autor: Tarryn Fisher
Wydawnictwo: SQN
Tytuł oryginału: Marrow
Data wydania: 11 stycznia 2017 r.
Liczba stron: 320

   Bone jest pełne przemocy, morderców, byłych więźniów. Właśnie w takich warunkach dorasta i żyje Margo. Margo, która miała kiedyś matkę. Teraz od niej może jedynie liczyć na suche rozkazy i słowa, przez które dziewczyna popada w kompleksy. Na dodatek mieszka w domu, który pożera każdego, dlatego właśnie tak go nazwała. ,,Pożeraczem"
Dziewczyna nie ma z kim rozmawiać i swoje dni spędza w samotności. Jednak wszystko się zmienia, gdy poznaje Judaha - starszego od niej chłopaka, który jeździ na wózku inwalidzkim.
Kiedy w okolicy ginie siedmioletnia dziewczynka - Nevaeh, Margo jest gotowa się zemścić. W dodatku w jej umyśle pojawia się pragnienie, żeby wytropić morderców. „Oko za oko. Krzywda za krzywdę. Ból za ból". Dziewczyna planuje polować na zło, jednak nie zdaje sobie sprawy, że sama staje się potworem.

Najbardziej brutalna prawda to ta o nas samych.   Książka ta jest uważana jako literatura młodzieżowa, jednak można byłoby spokojnie ją podpiąć pod thriller. Z każdą stroną, z coraz większą zmianą Margo, powieść robi się mroczniejsza i wywołuje coraz większy dreszcz emocji. Tak naprawdę nie wiem, co myśleć o samej głównej bohaterce. Czy ją polubiłam? Trudno stwierdzić. Na początku byłam pod wrażeniem, jak radzi sobie z życiem, że mimo przeciwności, mimo tego że tak naprawdę była sama, to dawała sobie tak świetnie radę. Oczywiście miała kompleksy, o których wspominała dość często, jednak moim zdaniem była silna. Myślę, że do ogromnej zmiany dziewczyny przyczyniła się również historia z jej życia. Matka, która traktowała ją jak służącą, brak miłości, to wszystko moim zdaniem wywołał u niej gniew, który gdzieś tam w środku kiełkował. Nie chciała dopuścić do tego, aby ktoś cierpiał. Możliwe, że to było spowodowane tym, że ona sama kiedyś cierpiała i nie chciała, żeby komuś działa się taka sama krzywda, czy nawet jeszcze gorsza. Tylko że przemiana Margo jest zła. Główna bohaterka nie zdaje sobie sprawy, że chcąc stosować metodę „Oko za oko. Krzywda za krzywdę. Ból za ból" na mordercach sama staje się jednym z nich, staje się potworem. Zastanawiam się czy dziewczyna była chora psychicznie. Ponieważ to nie jest normalne, że ktoś kto słyszy o jakimś zgwałceniu, morderstwie chce wytropić osobę, która to zrobiła. Nie mamy żadnego wpływu na to, co się dzieje i nie zmienimy tych wydarzeń. Myślę, że Margo jest w jakimś stopniu odzwierciedleniem każdego z nas. Jest w niej zło, ale także możemy zobaczyć dobro. Żaden człowiek nie ma w sobie tylko i wyłącznie dobra. Główna bohaterka chciała być dobra, tylko gdzieś to uciekło jej spod kontroli. Jeżeli my też stracimy kontrolę nad sobą, zło może przejąć kontrolę nad nami. Może nie dopuścimy się takich czynów, jak Margo, jednak może to również się skończyć dla nas źle. Możemy również stać się potworami.

   Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani. W szczególności polubiłam Judaha, który mimo przeciwności losu dalej robił to, co chciał. Poruszał się na wózku inwalidzkim, jednak to mu w niczym nie przeszkadzało. Margo jest jedną z ciekawszych bohaterek, jednak czasem jedynie możemy się domyślać jak było. Autorka pisze prostym, współczesnym językiem, a książkę czyta się szybko. A zakończenie było zaskakujące i wprowadziło mnie w osłupienie. ,,Margo'' przekroczyła moje oczekiwania.

Ocena: 9/10
★★★★★★★

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu SQN.
Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo SQN

Książka bierze udział w wyzwaniu ,,Czytam ile chcę.'', organizowanym przez autorkę bloga ,,Książko, miłości moja''. Również zapraszam Was do wzięcia udziału.

8 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podobała, choć nie czytam thirller'ów. Myślę, że ta książka zmieni troszkę gatunki jakie czytam, na pewno urozmaicę swoją listę :) Jedna z lepszych książek jakimi warto było zacząć nowy rok czytelniczy <3

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♥
  SZELEST STRON

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa tej książki, mam nadzieję, że kiedyś mi się uda ją przeczytać :)

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 3. A do tej książki mnie nie ciągnie :D może jestem jej trochę ciekawa, ale ta powieść wydaje się taka przygnębiająca i smutnaaa, a nie mam ochoty na taką pozycję :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Już kolejny raz czytam o tej książce i znowu ktoś podsyca mój apetyt na nią. W końcu się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyczuwam nową książkę do czytania na wieczór :D

  Pozdrawiam
  toreador-nottoread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Chodzi za mną, chyba się jednak skuszę! Tym bardziej, że tak ci się podobała :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. No, a ja się nie dopchałam do recenzenckich. Cóż, trudno. Cieszę się, że Tobie się podobała! :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie historie z dreszczykiem, więc myślę, że "Margo" jest książką w sam raz dla mnie. Czuję, że to może być powieść, która bezpowrotnie wciągnie mnie w swój świat ;)

  OdpowiedzUsuń